متولد شدن ایران توافق خارجی سیاست

متولد شدن: ایران توافق خارجی سیاست اوباما آمریکا اوباما ایرانی مذاکرات آمریکایی مذاکرات هسته ای

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی بازداشت مدیر شرکت توسعه تجارت و معاونش/ تاکنون هیچ آقازاده‌ای دستگیر نشده ،

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای در نشست خبری که پیش از ظهر امروز با حضور جانشین فرمانده ناجا و دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران در مقر پلیس

بازداشت مدیر شرکت توسعه تجارت و معاونش/ تاکنون هیچ آقازاده‌ای دستگیر نشده ،

محسنی اژه ای: بازداشت مدیر شرکت توسعه تجارت و معاونش/احضار مدیرعامل شستا/ تاکنون هیچ آقازاده ای دستگیر نشده

عبارات مهم : بازار

معاون اول قوه قضاییه از بازداشت مدیرکل شرکت توسعه تجارت و معاونش خبر داد.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای در نشست خبری که پیش از ظهر امروز با حضور جانشین فرمانده ناجا و دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران در مقر پلیس آگاهی پایتخت کشور عزیزمان ایران برگزار شد، گفت: در شرایطی که دشمن جنگ اقتصادی را علیه ما شروع کرده هست، بعضی افراد سودجو نیز در این شرایط دست به کارها مجرمانه ای می زنند. این کارها در همه شرایط بد است ولی در این شرایط کسی که مرتکب تخلف اقتصادی شود قطعا قابل گذشت و اغماض نیست و به همین علت تمامی دستگاه ها از جمله ناجا، قوه قضاییه و … تمامی دستگاه ها موظف به برخورد با متخلفین شده است اند.

وی افزود: تخلفاتی که در این حوزه اتفاق افتاده است یکی از ناحیه بانک مرکزی بوده که جهت کنترل بازار اقدام به توزیع ارز کرده و دیگری مربوط به ثبت سفارش جهت واردات بوده است.

بازداشت مدیر شرکت توسعه تجارت و معاونش/ تاکنون هیچ آقازاده‌ای دستگیر نشده ،

معاون اول دستگاه قضا با تقدیر از کارها ناجا، افزود: در مجموع با کارها انجام شده است جهت استیفای حق مردم از بیت المال و شناسایی مجرمان و متخلفان تاکنون ۱۳ نفر در این خصوص بازداشت شده است اند که از این تعداد پنج نفر راجع به ثبت سفارش بازداشت شده، چند نفر در خصوص توزیع ارز در بازداشت جهت کنترل بازار دستگیر شدند که در این بین فردی که به عنوان عامل بانک مرکزی اقدام به دریافت ارز کرده و در عین حال صراف نبوده به همراه همکارش نیز بازداشت شده است است.

وی اضافه کرد: همچنین دو نفر از صرافان که مجوز داشته اند ولی مرتکب تخلفاتی نیز شده است بودند بازداشت شدند. دو صرافی که ارز را گرفته و موظف بودند که جهت کنترل بازار ارز را در اختیار متقاضیان قرار دهند به ازای ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان کارت ملی افراد را اجاره کرده و این کارت را خودشان دریافت کرده و بخشی را در بازار توزیع کردند و بخشی را نیز توزیع نکردند که در این زمینه علاوه بر این افراد، سه تن از دلالان مرتبط با این صرافی ها نیز بازداشت شدند.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای در نشست خبری که پیش از ظهر امروز با حضور جانشین فرمانده ناجا و دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران در مقر پلیس

محسنی اژه ای با بیان اینکه تعدادی از افراد مرتبط با ثبت سفارش کالا نیز تحت تعقیب قرار گرفتند، تصریح کرد: در سه ماهه امسال و از همان تاریخی که بنا شد ارز ۴۲۰۰ تومانی جهت واردات تخصیص داده شده است یابد بیش از ۵۰ میلیارد دلار ارز جهت این منظور تخصیص پیدا کرده است که در این رابطه افرادی در مظان اتهام قرار گرفتند که اوضاع آنان در حال بررسی است و به مواردی هم رسیدیم ولی چون در مرحله تحقیقات هستیم نمی توان آن را اعلام کرد ولی اجمالا باید بگویم که تخلف صورت گرفته و بعضی کالایی را وارد کرده ولی میزان واردات با ارزی که دریافت کرده اند متناسب نبوده هست. بعضی دیگر ارز را دریافت کرده ولی آن را با مشخصات و برند دیگری وارد کردند که تحقیقات در این زمینه نیز ادامه دارد.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه از وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست شده است و آنان نیز در حال بررسی این موارد هستند، گفت: در نامه ای از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت آنان اعلام کردند که این تخلفات را در آخرهای سال ۹۶ متوجه شدند ولی پرسش اینجاست که بعد از متوجه شدن از این تخلفات چه اقدامی انجام داده اند که آنها می گویند عنوان را به تعزیرات و وزارت اطلاعات در قالب نامه ای رسمی اعلام کردیم.

اژه ای افزود: به عنوان مثال از برج ۱۰ سال ۹۶ وزارت صمت می گوید که ما به این تخلفات رسیدیم و به تعزیرات و وزارت اطلاعات گفته ایم ولی آنچه که مشخص است این است که یا آن دو دستگاهی که تخلف به آنان اعلام شده است به چیزی نرسیدند یا اینکه نتیجه های خود را به دستگاه قضایی اعلام نکردند.

بازداشت مدیر شرکت توسعه تجارت و معاونش/ تاکنون هیچ آقازاده‌ای دستگیر نشده ،

وی افزود: پرسش دیگر از وزارت صنعت، معدن و تجارت این است که نسبت به تخلف انجام شده است از سوی بعضی از کارمندان چه کردند، آیا آنها را به دادگاه پیگیری به تخلفات اداری معرفی کردند؟ البته یکی دو نفر منفک شدند ولی این مقدار کفایت نمی کند و نمی شود فردی که مرتکب تخلفی شده است بعد که متوجه شده است امکان لو رفتنش وجود دارد از مجموعه جدا شود و دیگر هیچ اتفاقی رخ ندهد.

محسنی اژه ای از بازداشت مدیرکل شرکت توسعه تجارت و معاونش خبر داد و گفت: همچنین خانمی که مسئول ثبت سفارش بوده به همراه طراح سامانه که خود به جرمش معترف شده، بازداشت شدند.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای در نشست خبری که پیش از ظهر امروز با حضور جانشین فرمانده ناجا و دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران در مقر پلیس

سخنگوی قوه قضاییه اظهار کرد: تا به این لحظه ۵۸ شرکت در زمینه ثبت سفارش تخلف داشتند که پرونده ارزش یا در مرحله تحقیقات ابتدایی است یا در اختیار بازپرس واقع شده است است و پیگیری ها در مورد آنها ادامه دارد.

محسنی اژه ای در بخش دیگری از سخنان خود به واردات گوشی تلفن همراه اشاره کرد و گفت: حدود ۴۰ شرکت در این زمینه شناسایی شده است و بعضی از آنها نیز تخلف خود را پذیرفتند. همچنین به شکل رندومی و با دستور قضایی از بعضی از این شرکت ها و فروشندگان تحقیق شده است و مشخص شد که بعضی از آنها جهت محصولات خود فاکتور صوری صادر کرده اند و افرادی که فاکتور برایشان صادر شده است اصلا اطلاعی از آن نداشتند.

بازداشت مدیر شرکت توسعه تجارت و معاونش/ تاکنون هیچ آقازاده‌ای دستگیر نشده ،

وی همچنین از بررسی و تحقیق از شرکت های وابسته به شستا خبر داد و گفت: مدیرعامل شستا نیز احضار شده است و مورد تحقیق قرار گرفت، او نسبت به بعضی موارد بی اطلاع بود ولی قول داد که برود و در این زمینه تحقیق کند. از طرف دیگر ما به تحقیقات وی اکتفا نخواهیم کرد و خودمان نیز بررسی هایمان را در این زمینه انجام خواهیم داد.

محسنی اژه ای افزود: در زمینه واردات گوشی باید این موارد در سامانه ای به نام نیما به ثبت می رسید ولی بخش قابل توجهی از این موارد در این سامانه به ثبت نرسیده است.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: بسیاری از مسئولان از جمله مسئولان اجرایی و … می گویند که موافق براق سازی هستند و می خواهیم براق سازی کنیم. من از آنها می خواهم که اگر هر چیزی می دانند به دستگاه قضایی اطلاع دهند آیا که اگر خود آنها در این زمینه با دستگاه قضایی فعالیت کنند اوضاع پرونده بسیار متفاوت تر از این خواهد بود که دستگاه قضایی به چنین مواردی برسد و آن را پیگیری کند.

وی اضافه کرد: همچنین شهروندان و کارمندان شریف دستگاه های متفاوت که از تخلفات اطلاع داشته و مستندات آن را نیز در اختیار دارند می توانند آن را به دستگاه قضایی یا پلیس اطلاع دهند البته باید اطلاع ارزش کامل بوده و در حد شنیده ها و شایعات نباشد.

اژه ای راجع به هماهنگی میان دستگاه های متفاوت جهت برخورد با این تخلفات، گفت: ضابط بعضی از پرونده ها ناجاست، ضابط بعضی دیگر وزارت اطلاعات و ضابط بعضی دیگر اطلاعات سپاه. ما در حال هماهنگی بین این نهادها هستیم تا موازی کاری میان آنها رخ نداده و کارها بدون مسئله و به سرعت پیش برود.

معاون اول قوه قضاییه به پرونده وحید مظلومین که در رسانه ها به سلطان سکه مشهور هست، اشاره کرد و گفت: این فرد در سال ۹۱ و ۹۲ به علت همین مباحث و تخلفات به همراه گروهی که بیش از ۱۵ عضو داشت، شناسایی و به اتهام اخلال در نظام پولی و ارزی کشور دستگیر و به دادسرا معرفی شد. این فرد که اتهامش نیز محرز است با درخواست اشد مجازات روبرو شده است و به دادگاه رفت ولی همان موقع بانک مرکزی نامه ای رسمی زد و اعلام کرد که این فرد عامل بانک مرکزی بوده و او را مورد تایید قرار داد. بنابراین ما می خواهیم دیگر چنین اتفاقاتی رخ ندهد و اگر کسی تخلف کرده برخورد با آن به شکل درست انجام شود.

محسنی اژه ای افزود: فردی که در کار ارز بود از سوی ناجا دستگیر شد، وزارت اطلاعات و بانک مرکزی گفتند که این فرد مرتبط به ما بوده و بانک مرکزی حتی اعلام کرد که هر کاری این فرد انجام داده با نظر ما بوده است که ما نیز این فرد را همین طور رها نکرده، بلکه بازپرس با توجه به درخواست بانک مرکزی او را با قرار وثیقه آزاد کرد ولی در ادامه تحقیقات مشخص شد که این فرد تخلفاتی داشته که دوباره بازداشت شد. حالا کسی که از ناحیه بانک مرکزی آمده و اقدام به عرضه دلار در بازار کرده است آیا نباید ارز را با قیمتی کمتر از آنچه که در بازار وجود دارد عرضه کرده یا حداقل به همان قیمت بفروشد؟ آیا اینکه این ارز را با قیمت بالاتر بفروشد باعث کنترل بازار می شود یا اخلال در بازار و زیاد کردن قیمت ها؟ به عنوان نمونه اگر این فرد دلار پنج هزار تومانی را ۵۵۰۰ تومان بفروشد طبیعی است که فردایش قیمت ارز در بازار ۵۶۰۰ تومان می شود که ما در این زمینه نیز در حال تحقیق از بانک مرکزی هستیم تا ببینیم آیا حالا که اعتقاد است فعالیت این فرد تحت نظر آنان بوده و از آن خبر داشتند، آیا از این فعالیت ها نیز مطلع بوده و سیستم کنترل و نظارت آنان بر بازار ارز چطور بوده است.

وی با بیان اینکه در این زمینه تمام توان خود را پای کار آوردیم، گفت: حتی قاضی خاص ای نیز در این زمینه شبانه روز در حال پیگیری به مساله هست. ناجا نیز افراد خاص ای را به شکل شبانه روزی جهت پیگیری به این پرسشها تخصیص داده شده است داده است.

معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سوالی راجع به نظر دستگاه قضایی راجع به ارز مسافرتی، گفت: در کنترل بازار ارز و سیاستگذاری و تصمیم گیری در این خصوص دستگاه قضایی نقشی ندارد و مسئولان مربوط به آن باید تصمیم گیری کنند.

وی در پاسخ به پرسشی دیگر راجع به اینکه آیا تاکنون در پرونده های اخیر آقازاده ها یا مرتبطان به آنها دستگیر شده است اند یا خیر؟ اظهار کرد: اگر بخواهیم آقازاده را در معنای خود ببینیم، تمام افرادی که دستگیر شدند فرزند یک آقا و یک زن بوده اند و به عبارتی همه آنها آقازاده و زن زاده هستند ولی آقازاده در آن معنا که در فرهنگ ما مرسوم شده است در میان این افراد نبوده. البته تاکنون آقازاده ای دستگیر یا بازداشت نشده و ممکن است در ادامه تحقیقات ما به مواردی برسیم یا نرسیم. ولی تاکنون به هیچ آقازاده ای نرسیده ایم و البته تحقیقات ما از شرکت ها ادامه داشته و ممکن است با ادامه تحقیقات در مورد ثبت سفارش ها و … و بررسی اعضای هیات مدیره مواردی وجود داشته باشد ولی در حال حاضر نمی توان به صورت قطع راجع به آن اظهارنظر کرد.

محسنی اژه ای در پاسخ به این پرسش که آیا جهت بانک مرکزی پرونده ای در این خصوص تشکیل شده است یا خیر؟ اظهار کرد: اگر منظور پرونده کیفری است که چنین پرونده ای تشکیل نشده ولی پرونده تحقیقی و بررسی وجود دارد که در حال پیگیری است.

وی در پاسخ به اینکه آیا شرکت بازرسی کل کشور بعد از دستور رییس جمهور جهت معرفی اسامی دریافت کنندگان ارز دولتی اقدامی را انجام نداده، گفت: شرکت بازرسی کل کشور در جایی وارد می شود که یا قانون آن وجود داشته باشد و یا مصوبه ای مورد نیاز الاجرا صادر شده است باشد بنابراین اگر طبق دستور رییس جمهور باشد خود این افراد باید عنوان را پیگیری کنند.

معاون اول قوه قضاییه در تصویر العمل به مصاحبه یکی از معاونین ثابت دولت دهم راجع به بعضی تخلفات وزیر صنعت و وابستگان وی، اظهار کرد: اگر کسانی مدارکی در این خصوص دارند آن را به ما ارائه دهند نه اینکه بی جهت حرفی را در جامعه ولو کنند، حرف هایی که به جایی نمی رسد. ما از دادستانی می خواهیم که این افراد را اصرار و دعوت کنند تا مدارک ارزش را ارائه دهند و اگر مدرکی ندارند حتی ممکن است آنان به اتهام نشر اکاذیب بازداشت شوند.

محسنی اژه ای در پاسخ به سوالی راجع به افرادی که ممنوع الخروج شده است اند نیز گفت: تاکنون بیش از ۵۰ نفر ممنوع الخروج شده است اند که البته ممکن است بعضی از افراد تنها در مظان اتهام باشند و بعد از تکمیل تحقیقات مشخص شود که جرمی مرتکب نشده اند ولی در حال حاضر این تعداد نفر ممنوع الخروج هستند.

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | پرونده | دستگاه | بازداشت | تحقیقات | بازداشت شدن | محسنی اژه ای

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs